Wpływ medyczne marihuany na leczenie objawów depresji

Co to depresja?

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym. Zwykle zaczyna się dość niepozornie, od spadku nastroju, przygnębienia lub braku energii. Z czasem przeradza się to w stan, który uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności, a nawet wstanie z łóżka. Choroba wciąż często jest lekceważona, a osoby, które na nią cierpią uważane są za leniwe i mało zaradne życiowo. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczona depresja może prowadzić nawet do myśli samobójczych. 

Jakie znaczenie ma medyczna marihuana w leczeniu depresji?

Badania przeprowadzone w ostatnich latach potwierdziły skuteczność, jaką posiada marihuana w leczeniu objawów depresji. Związek zawarty w marihuanie, posiadający nazwę THC prowadzi do aktywacji receptora CB1, któremu przypisywane jest z kolei działanie przeciwdepresyjne. Ponadto konopii przypisywane jest działanie podwyższające poziom serotoniny, który jest odpowiedzialny za dobry nastrój, sen oraz apetyt.

Wpływ związku THC

Według badań przeprowadzonych w 2015 roku na zwierzętach, istnieje optymalna dawka THC, która jest w stanie pomóc w łagodzeniu objawów depresji. Dla każdego chorego optymalna dawka może być zupełnie inna, dlatego powinna być indywidualnie dobierana pod okiem specjalisty.

Wpływ związku CBD

Kolejny związek obecny w medycznej marihuanie to CBD. Nie posiada on działania psychoaktywnego, a jest w stanie służyć jako skuteczny lek przeciwdepresyjny. Może on posłużyć do walki z niezdolnością chorych do odczuwania przyjemności.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *